Strategija razvoja medijske i informacijske pismenosti u oblasti obrazovanja u Kantonu Sarajevo (Strategija) strateški je dokument koji usmjerava razvoj, utvrđuje prioritete i predstavlja putokaz za sveukupan razvoj medijske i informacijske pismenosti (MIP) u Kantonu Sarajevo (KS) uzimajući u obzir sve dimenzije podučavanja i razvoja MIP-a. Strategijom se utvrđuju ciljevi i prioriteti razvoja MIP-a u KS-u, način njihova ostvarivanja, finansijski i institucionalni okvir…
Unatoč razvoju novih tehnologija i rastućoj ulozi medija u društvu, ne postoji adekvatna javna diskusija o pitanjima povezanim s medijskom i informacijskom pismenošću. Čak i onda kada postoje rasprave i inicijative, one ne uključuju mnoge aktere kao što su predstavnici odgovarajućih ministarstava, regulatornih tijela, industrije, akademske zajednice i nevladinog sektora (MEASURE BiH 2017). Razvoj vještina…
Zakon o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini u članu 2, paragraf 2, propisuje da se puna ravnopravnost spolova garantira „u svim oblastima društva“, uključujući i medije (Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH 2010). Na drugom mjestu (član 21) precizira se da svi imaju pravo pristupa medijima bez obzira na spol, zabranjuje se javno prikazivanje…
MIP uključuje višenamjenske kompetencije, kao i ljude svih generacija, a posebno mladi dobijaju bolje vještine za angažiranje u svakodnevnom životu. MIP je posebno značajan za omladinu ‒ korištenje medija u slobodno vrijeme, bavljenje hobijima i ispunjenje drugih interesa, iskustvo različitih osjećaja, učenje novih stvari i komuniciranje s različitim zajednicama i pojedincima. Prema podacima UN-ovog Odjela…
Iako BiH još nema strategiju cyber sigurnosti ili informacijske sigurnosti, bitno je naznačiti da je OSCE u BiH, na poziv Ministarstva sigurnosti BiH, oformio radnu grupu koja je tokom 2018. i 2019. godine radila na izradi dokumenta Smjernice za strateški okvir cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini (OSCE 2019). Dokument je predviđen kao državni strateški…
Biblioteke predstavljaju javne informacijske institucije par excellence čija je misija, pored osiguravanja pristupa informacijama i uslugama koje omogućavaju zadovoljavanje informacijskih potreba građana/građanki, ujedno i centralna za razvoj vještina kritičke pismenosti građanstva. Mada su bibliotekari i drugi informacijski djelatnici inherentno uključeni u stvaranje i transformiranje informacijske politike (ako ništa, onda zato što na njih utječu regulatorne…
Dokumenti medijske politike u BiH gotovo da ne poznaju termin „medijska pismenost“. On je spomenut samo u jednom dokumentu, ali i tada u dosta općenitom značenju (Vijeće ministara BiH 2006). Ovo ipak ne znači da različiti aspekti MIP-a nisu obuhvaćeni zakonskim odlukama. Upravo suprotno, zakonski okvir koji je potreban za razvijanje MIP-a postavljen je na…
Kompleksan obrazovni sistem u koji bi koncept MIP-a trebao biti inkorporiran ustvari predstavlja najmanje dva podijeljena sistema, različita po prirodi: jedan centraliziran (u RS-u, gdje ovlasti nad obrazovanjem leže u jednom ministarstvu); i drugi decentraliziran sistem (u FBiH, gdje 10 kantonalnih ministarstava obrazovanja zajedno s Federalnim ministarstvom obrazovanja kao koordinacijskim tijelom imaju ovlasti nad obrazovanjem).…
Bosna i Hercegovina se obavezala, zajedno sa ostatkom Zapadnog Balkana, na provedbu Zelene agende za Zapadni Balkan, predviđenoj Europskim zelenim dogovorom, i povezanom ekonomskom i investicijskom planu za zapadni Balkan (COM(2020) 641).[1] Agenda se ovrće i opisije postojeću razinu znanja i nedostatke u odnosu na zakonodavstvo EU kako bi se usporedio budući napredak u ovom…
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (BiH) usvojilo je na 32. sjednici (održanoj 8. 4. 2021) dokument „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH“ (2020). Ovaj dokument prethodno su usvojile vlade Federacije BiH, Republike Srpske (RS) te Brčko distrikta BiH (BDBiH). U septembru 2015. godine BiH, skupa sa 192 država članica Ujedinjenih nacija (UN), obavezala…