After two held IDESA conferences that addressed information literacy in the context of information professional for civic development and perspectives of MIL education, this year hybrid (online) conference IDESA will be held on 18th and 19 November 2022 in Sarajevo / University of Sarajevo – Faculty of Political Sciences. IDESA 2022 conference – INFORMATION LITERACY…
Univerzitet u Sarajevu – Fakultet političkih nauka organizovao je konferenciju Medijska i informacijska pismenost: Think Critically, Educate Wisely u subotu 22. oktobra 2022. godine. Institut za društvena istraživanja Fakulteta političkih nauka zajedno sa partnerima UNESCO / EU te preko 180 nastavnika i bibliotekara iz Kantona Sarajevo, Hercegovačko-neretvanskog kantona i Republike Srpske, na završnoj konferenciji u Sarajevu predstavio…
Strategija razvoja medijske i informacijske pismenosti u oblasti obrazovanja u Kantonu Sarajevo (Strategija) strateški je dokument koji usmjerava razvoj, utvrđuje prioritete i predstavlja putokaz za sveukupan razvoj medijske i informacijske pismenosti (MIP) u Kantonu Sarajevo (KS) uzimajući u obzir sve dimenzije podučavanja i razvoja MIP-a. Strategijom se utvrđuju ciljevi i prioriteti razvoja MIP-a u KS-u, način njihova ostvarivanja, finansijski i institucionalni okvir…
Unatoč razvoju novih tehnologija i rastućoj ulozi medija u društvu, ne postoji adekvatna javna diskusija o pitanjima povezanim s medijskom i informacijskom pismenošću. Čak i onda kada postoje rasprave i inicijative, one ne uključuju mnoge aktere kao što su predstavnici odgovarajućih ministarstava, regulatornih tijela, industrije, akademske zajednice i nevladinog sektora (MEASURE BiH 2017). Razvoj vještina…
Zakon o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini u članu 2, paragraf 2, propisuje da se puna ravnopravnost spolova garantira „u svim oblastima društva“, uključujući i medije (Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH 2010). Na drugom mjestu (član 21) precizira se da svi imaju pravo pristupa medijima bez obzira na spol, zabranjuje se javno prikazivanje…
MIP uključuje višenamjenske kompetencije, kao i ljude svih generacija, a posebno mladi dobijaju bolje vještine za angažiranje u svakodnevnom životu. MIP je posebno značajan za omladinu ‒ korištenje medija u slobodno vrijeme, bavljenje hobijima i ispunjenje drugih interesa, iskustvo različitih osjećaja, učenje novih stvari i komuniciranje s različitim zajednicama i pojedincima. Prema podacima UN-ovog Odjela…
Iako BiH još nema strategiju cyber sigurnosti ili informacijske sigurnosti, bitno je naznačiti da je OSCE u BiH, na poziv Ministarstva sigurnosti BiH, oformio radnu grupu koja je tokom 2018. i 2019. godine radila na izradi dokumenta Smjernice za strateški okvir cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini (OSCE 2019). Dokument je predviđen kao državni strateški…
Biblioteke predstavljaju javne informacijske institucije par excellence čija je misija, pored osiguravanja pristupa informacijama i uslugama koje omogućavaju zadovoljavanje informacijskih potreba građana/građanki, ujedno i centralna za razvoj vještina kritičke pismenosti građanstva. Mada su bibliotekari i drugi informacijski djelatnici inherentno uključeni u stvaranje i transformiranje informacijske politike (ako ništa, onda zato što na njih utječu regulatorne…
Dokumenti medijske politike u BiH gotovo da ne poznaju termin „medijska pismenost“. On je spomenut samo u jednom dokumentu, ali i tada u dosta općenitom značenju (Vijeće ministara BiH 2006). Ovo ipak ne znači da različiti aspekti MIP-a nisu obuhvaćeni zakonskim odlukama. Upravo suprotno, zakonski okvir koji je potreban za razvijanje MIP-a postavljen je na…
Kompleksan obrazovni sistem u koji bi koncept MIP-a trebao biti inkorporiran ustvari predstavlja najmanje dva podijeljena sistema, različita po prirodi: jedan centraliziran (u RS-u, gdje ovlasti nad obrazovanjem leže u jednom ministarstvu); i drugi decentraliziran sistem (u FBiH, gdje 10 kantonalnih ministarstava obrazovanja zajedno s Federalnim ministarstvom obrazovanja kao koordinacijskim tijelom imaju ovlasti nad obrazovanjem).…