Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (BiH) usvojilo je na 32. sjednici (održanoj 8. 4. 2021) dokument „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH“ (2020). Ovaj dokument prethodno su usvojile vlade Federacije BiH, Republike Srpske (RS) te Brčko distrikta BiH (BDBiH). U septembru 2015. godine BiH, skupa sa 192 država članica Ujedinjenih nacija (UN), obavezala se da će provesti Agendu 2030 za održivi razvoj (Agenda 2030), koja se sastoji od 17 ciljeva i 169 potciljeva. Ciljevi održivog razvoja bave se globalnim izazovima, uključujući siromaštvo, nejednakost, klimatske promjene, degradaciju životne sredine, prosperitet, mir i pravdu, i predstavljaju nacrt za postizanje bolje i održivije budućnosti cijelog svijeta.
„Agenda 2030 je plan djelovanja za ljude, planetu i prosperitet. Njen cilj je da osnaži univerzalni mir u većoj slobodi. Ovaj plan će provoditi sve zemlje i sve zainteresirane strane, djelujući kroz partnerstvo zasnovano na saradnji. Riješili smo da čovječanstvo oslobodimo tiranije, siromaštva i neimaštine, kao i da oporavimo i zaštitimo našu planetu“ (Vijeće ministara BiH 2020, 7).
„Okvir za Ciljeve održivog razvoja u Bosni i Hercegovini bazira se na procjeni ključnih trendova razvoja, prilika i prepreka, posebno u kontekstu pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji te na opsežnim konsultacijama s dionicima provedenim između 2018– 2019. Okvir utvrđuje tri pravca održivog razvoja u Bosni i Hercegovini: 1) Dobra uprava i upravljanje javnim sektorom, 2) Pametan rast, 3) Društvo jednakih mogućnosti, te dvije horizontalne teme: 1) Ljudski kapital za budućnost i 2) Princip ‘Niko ne smije biti isključen'“ (Vijeće ministara BiH 2020, 7).
„Zajednička vizija (VIZIJA 2030) svih nivoa vlasti jeste da je Bosna i Hercegovina prosperitetna, ekonomski i institucionalno razvijena, socijalno pravedna država, jednakih mogućnosti za sve njene građane/građanke, s razvijenom infrastrukturom, društvom baziranim na znanju, gdje se na efikasan način koriste prirodni i drugi resursi, čuva životna sredina i njeguje bogatstvo različitosti“ (Vijeće ministara BiH 2020, 12).
U skladu sa zahtjevima Agende 2030 i obavezama koje je BiH preuzela, Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH utvrđuje i konkretne potciljeve, kao i indikatore putem kojih će se napredak mjeriti. Okvir će poslužiti za usmjeravanje tekućih i predstojećih procesa strateškog planiranja u BiH, uključujući RS, FBiH, kao i BDBiH.
„Principi medijske i informacijske pismenosti kao krovne kompetencije za ljude u 21. stoljeću u potpunosti je u skladu s navedena tri ključna principa i predstavlja transformativni plan za stvaranje bolje i održive budućnosti za cijeli svijet na bazi osnaživanja građana/građanki za sposobnost razumijevanja, podržavanja i provođenja Agende 2030, kao i njegove održivosti, te iskorištavanje digitalne transformacije društva za pozitivni razvoj ljudi, planete i prosperiteta“ (Vajzović et al. 2021, 23).
Ilustracija 1: UN, Agenda 2030