Zakon o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini u članu 2, paragraf 2, propisuje da se puna ravnopravnost spolova garantira „u svim oblastima društva“, uključujući i medije (Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH 2010). Na drugom mjestu (član 21) precizira se da svi imaju pravo pristupa medijima bez obzira na spol, zabranjuje se javno prikazivanje bilo koje osobe na uvredljiv, omalovažavajući ili ponižavajući način s obzirom na spol, kao i da su mediji dužni kroz programske koncepte razvijati svijest o ravnopravnosti spolova.
U pogledu javnih politika kojima se uređuje ravnopravnost spolova, većina aktivnosti koje su realizirale državne i entitetske gender agencije fokusirale su se na provedbu Pekinške deklaracije i popravljanje uslova ravnopravnosti spolova u medijima. Međutim, ove politike ne sadrže bilo koji element politike MIP-a. Gender akcioni plan BiH u poglavlju o obrazovanju kao jednu od predloženih mjera predviđa podršku „programima jednakih mogućnosti oba spola za jačanje kapaciteta, pristup i upotrebu novih informacijskih i komunikacionih tehnologija u vladi, javnim i privatnim preduzećima, medijima kao i u sektoru obrazovanja (Gender centar FBiH 2017, I.4.8). Gender akcioni plan Kantona Sarajevo za period 2019–2021. godine usvojen je 2019. godine. Međutim, ni u navedenom Gender akcionom planu se ne spominje niti isti sadrži elemente politike MIP-a.
Ne postoje dodatne informacije o progresu u ovoj oblasti. Imajući u vidu Pekinšku deklaraciju, Agencija za ravnopravnost spolova BiH u saradnji s Komisijom za ostvarivanje jednakosti spolova u BiH Parlamentarne skupštine BiH inicirala je harmonizaciju Zakona o javnom RTV sistemu BiH (2005), Zakona o javnom RTV servisu BiH (2005) i Zakona o komunikacijama (2003) sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH (Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine 2014). Osnovni cilj ove inicijative bio je da uvede jednaku zastupljenost i muškaraca i žena u upravljačkim strukturama, pri zapošljavanju, kao i zabranu uvredljivih i diskriminatornih sadržaja za oba spola u programima. Osim ove identifikacije u Akcionom planu, ne predlažu se rješenja za ostala pitanja nejednakosti, naprimjer nejednakog pristupa informacijama, medijima i novim tehnologijama, kao i nejednakog pristupa kompetencijama MIP-a.
Jedan od pozitivnih primjera koji možemo ovdje spomenuti jeste usvajanje Preporuke Vijeća Evrope o ravnopravnosti spolova u audiovizelnom sektoru 2017. godine. Preporuka je usvojena slijedom Deklaracije koju je Vijeće Evrope usvojilo na konferenciji održanoj u Sarajevu u augustu 2015. tokom Sarajevo Film Festivala, pod predsjedavanjem Bosne i Hercegovine Komitetom ministara Vijeća Evrope (Sarajevo Film Festival 2017).